logo
Çağrı Merkezi;
0242 2120081
Bize Yazın;
info@444callcenter.com

Online İtibar Yönetimi

Online itibar yönetimi, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda sıkça seslendirilen, ancak eksik ve yanlış tanımlamalar nedeniyle kapsamı hala tam olarak anlaşılmayan bir kavram.

Hala, bir çok ajans ve kişi tarafından sadece sosyal medya takip veya sadece SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) olarak değerlendirilebilen bu kavramın altını doldururken, kurum ve kişilerin internet üzerindeki varlıklarını tüm boyutlarıyla ele almak gerekiyor. Türkiye’nin ilk online itibar yönetimi ajansı Tick Tock Boom olarak, kurulduğumuz günlerde dünyada da benzer şekilde sınırlarının çizilmediğini gözlemlemiş ve sorumuzun yanıtına ancak detaylı araştırmalar ve akabinde yaptığımız analizler sonucunda ulaşabilmiştik.

Geldiğimiz nokta ise, bir çok farklı dinamiği içerisinde barındıran, geniş kapsamlı ve neredeyse her bir dinamiği için ayrı bir uzmanlık gerektiren bir hizmet oldu.

Nasıl ortaya çıktı?

Internetin ilk dönemlerinde belli bir yatırım, bilgi ve teknik beceri ile başlayan ve çoğunlukla da kurumsallaşan yapılar üzerinden yürüyen online yayıncılık, sosyal medya kanallarının ortaya çıkışıyla birlikte internete girebilen herkesin kolayca yayıncı olabildiği bir hal aldı. Bunun neticesinde de paylaşan, tartışan, soran, yorum yapan ve en önemlisi de haklı haksız eleştirebilen bireyler ve onların oluşturduğu büyük kitleler ortaya çıktı. Ve ilk dönemlerde sadece belirli mecralar üzerinden ortaya çıkan sıkıntılar, bireylerin ve onları takip eden kişilerin de devreye girmesiyle birlikte çeşitlendi ve farklı bir çok kanala yayılma imkanı buldu.

Yapısı gereği ön görülemez ve müdahale edilmediği takdirde kontrolsüz şekilde yayılabilen bu içeriklerin takibi, analizi ve doğru şekilde yönetimi, zaman içerisinde itibarını korumak isteyen marka ve kişiler açısından ihtiyaç halini aldı.

Online itibar yönetimi nedir?

Kısa bir tanımını yapmamız gerekirse, online itibar yönetimini “Kurum, marka, ürün, servis ve kişilerin dijital dünyadaki itibar ve algılarını doğru şekilde yönetimini hedefleyen çalışmalar bütünü” şeklinde özetleyebiliriz.

Online itibar yönetimi (online reputation management) arama motoru optimizasyonundan bilişim hukukuna, iletişimden müşteri ilişkileri yönetimine kadar bir çok farklı konuda uzmanlık gerektirir.

Online itibarınızı kimler önemser?

Dijital dünyadaki algınız bir çok kişi ve kurumun ilgi alanındadır. Bunların başlıcalarını aşağıdaki şekilde listeyebiliriz.


Şirketinizde hangi birimleri ilgilendirir?

Markanızın itibarı şirketinizin içerisindeki kurumsal iletişim, yönetim, müşteri ilişkileri, pazarlama, insan kaynakları, AR-GE, hukuk departmanları gibi neredeyse tüm birimleri yakından ilgilendirir.

Kritik kelimeler

Gerek şirketlerde, gerekse üniversitelerde bu konuyla ilgili yaptığım sunumlarda en çok ilgi çeken slaytlardan biri olan aşağıdaki görsel, markalar için online itibar yönetimi ile ilgili kritik kelimeleri bir araya getiriyor.

Ne tip problemler?

Dijital dünyada karşınıza çıkabilecek problemler, geleneksel itibar yönetimi konularının bir çoğunu da kapsayacak şekildedir, ancak mecraların sunduğu imkanların çeşitliliği nedeniyle sayı olarak daha fazladır ve çeşitlilik gösterir. Başlıcalarını sıralamamız gerekirse;


İlgi alanınızda olması gereken kanallar

Online itibar yönetimi için bir çok kanalı sürekli takip etmeniz ve aksiyonlar konusunda hızlı olmanız gerekir.

Önce haberdar olmalısınız

“İletişimin %50’si dinlemektir.”

Online itibarınızı yönetmedeki en güçlü araçlarınızdan biri internet ve sosyal medya takip programınızdır. İyi bir program, internet üzerinde hakkınızda yazılan tüm içeriklere eksiksiz ve en hızlı şekilde ulaşmanızı sağlar. Ve bu sayede, karşınıza çıkabilecek küçük, büyük bir çok krizi başlamadan bitirmenize yardımcı olur.
Buradaki en kritik nokta kullandığınız platformun hakkınızda çıkan içerikleri eksiksiz şekilde yakalamasıdır. Kaçacak 1 içerik, günler, haftalar sonra haberdar olabileceğiniz bir krize neden olabilir.

Neleri Takip Etmeniz Gerekir?

İtibarınız önemli

“İtibar kazanmak 20 yıl sürer, onu mahvetmek ise sadece 5 dakika. Eğer bunu iyice düşünürseniz, her konuda daha farklı davranmaya başlarsınız.” Warren Buffet

Şeffaflık en güçlü silahınızdır.”